מטבח חדש

המטבח –

הלב החדש של הבית

גלגוליו של המטבח בעשור האחרון. אני זוכרת שפעם, ממש לא לפני הרבה זמן, בתים היו מתוכננים אחרת. באזור המגורים של הבית או של הדירה היה סלון, והייתה פינת אוכל, והיה מטבח. כל חלל בנפרד. פינת האוכל אולי קישרה בין

הסלון לבין המטבח, אבל בין שני האחרונים הייתה הפרדה מוחלטת. המטבח היה 'מחוץ לתחום'. חלל שהכניסה אליו התאפשרה ל'מורשים בלבד', במיוחד כשבאו אורחים.

כיום זה אחרת.

המטבח הפך להיות לב ליבו של הבית, והוא המקשר בין הסלון לבין פינת האוכל. סביבו ובתוכו מתרחשת הפעילות בבית לאורך רוב שעות היממה, והאורחים אינם מודרים עוד ממנו אלא להפך. הם מוזמנים לתוכו, ולעתים משתתפים בהכנת האוכל יחד עם המארחים, ולפעמים אפילו מתבשלות המנות תוך כדי הארוחה עצמה.

בניגוד לעבר, חוויית האירוח פועלת כיום על כל החושים. דמיינו עצמכם נכנסים אל בית שבו ניחוחות אוכל נהדרים מתפשטים בחלל האוויר, חמימות נעימה, שמקורה בתנור הדולק עוטפת אתכם, על השולחן מסודרים כלי אוכל וכלי הגשה מסוגננים, הקשת כוסות היין נשמעת מידי פעם, וכמובן, שיחה קולחת וצחוק מתגלגל.

שינוי כה גדול בתפיסת האירוח מחייב גם שינוי משמעותי בראיית מקומו של המטבח ביחס לבית כולו. מחדר פונקציונלי, מבודד ומנוכר, הפך המטבח לא רק למקום פרקטי ונוח לעבודה, אלא גם לחלל מעוצב והסטטי המקרין על כל הבית. על כן נכון וראוי שעיצוב הבית בכלל, ואזור המגורים בפרט יתחיל דווקא מן המטבח – ליבו הפועם של הבית.

אז איך עושים זאת? איך מעצבים מטבח ולמי פונים? ובעיקר – למה?

רוב חברות המטבחים והנגרים מציעים שירות תכנון ועיצוב, בדרך כלל ללא תשלום נוסף. הלקוחות שואלים את עצמם, במידה מסוימת של צדק, מדוע "לבזבז כסף" על שירות שניתן ממילא, ואני אומרת, שהשקעה קטנה יחסית ביעוץ מקצועי ונטול אינטרסים, כבר בשלבים הראשונים של תכנון הבית, תתגלה בהמשך כחיסכון גדול, לא רק בכסף, אלא גם בזמן ואנרגיה.

תהליך התכנון והבניה או השיפוץ של הבית הנו תהליך ארוך ומתיש. מרב האנרגיה והכסף מופנים בשלבים הראשונים, ואל השלב הסופי מגיעים הרבה פעמים הבונים כשהם מותשים ומרוששים. לא פעם מתגלים אזורים בבית שדורשים שינוי בדיעבד, אם לפני סוף השיפוץ, או גרוע מזה, אחריו. לפעמים כבר לא ניתן לבצע את השינויים הנדרשים, ולפעמים הם כרוכים בעלויות לא מבוטלות. על כן הפניית משאבים לא גבוהים יחסית, לתכנון עיצובי כולל כבר בשלבי התכנון הראשונים של הבית עשויה לחסוך הרבה ועגמת נפש וחיסכון משמעותי בכסף.

האדריכל הידוע מייס ואן דר רוש אמר ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים".

הפרטים הקטנים הם אלה שעושים את ההבדל הגדול, והם אלה שיכולים ליצור את האווירה הנכונה, הנוחות, את תחושת הבית האמתית, המתאימה למי שגר בו.

מעצב פנים, במיוחד כזה המתמחה בעיצוב מטבחים,

יכול לראות את התמונה הכוללת של החלל, ולא את רק את האזור המצומצם של המטבח, הוא זה שיודע ליצור את ההקשרים בין החללים, ליצור את התנועה והזרימה הנכונה ביניהם, הן בעת בחירת החומרים והצבעים, והן בהכנסת אלמנטים פרקטיים ועיצובים, וכל זאת, כמובן, בהתאמה מלאה לאופייה ולצרכיה של המשפחה.

"תקנו את מה שמתאים לכם ולא את מה שמוכרים לכם".כמעצבת עצמאית אני יכולה לומר ללקוחתי בלב שלם:

אני ,כמעצבת שנים בתחום, מביאה את כל ההוויה של המטבח שהוא הלב של הבית גם בפרטים הקטנים.

וכך, כשתשבו עם אורחים שלכם בסלון, לאחר שאכלתם יחד ארוחה מפנקת, תסתכלו מסביבכם על ביתכם הנעים, על המטבח הנוח והיפה, על פינת האוכל המרווחת, תחייכו ותגידו לעצמכם בלב

"איזה מזל שלא ויתרנו על זה".

אני כאן לרשותכם תמיד,

דינה ניר- מעצבת פנים

כבר מרגישים בבית 🏡

054-4216257


Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square