חשיבות התאורה בבית

​נס האור

האור מקיים איתנו דיאלוג באופן לא מודע ובאמצעות תכנון נכון ומקצועי תגלו שניסים של אור יכולים לקרות בכל היום, בכל שעה, ולא רק בחנוכה.

לפני כשנתיים הזמינה אותי חברה, לסיור בביתה החדש. לאחר הסיור שתינו יחד קפה במטבח, ובמהלך השיחה היא סיפרה לי בצער על כך שהיא ובעלה החליטו להיפרד. אינני יודעת איזה שד נכנס בי באותו הרגע, אולם חשתי שאינני יכולה להתאפק, ומפי יצא המשפט: "אני חושבת שיש בעיה עם ההארה בביתך.

האור כאן נותן תחושה של בית חולים, ולא תחושה נעימה וחמימה של בית".

להפתעתי, היא הקשיבה לדבריי, והחליטה לשנות באופן מיידי את כל מערך התאורה בביתה. עשינו זאת יחד. בעיקר הוספנו ושינינו גווני אור ומיקומם של חלק מגופי התאורה. בתום התהליך קרה נס. בני הזוג החליטו שלא להיפרד, ועד היום הם חיים באושר באותו הבית.

מחקרים מדעיים מלמדים שהארת החלל משפיעה באופן עמוק על בריאות הגוף והנפש, על הרגשות ומצב הרוח. האור מקיים איתנו דיאלוג באופן לא מודע. בכוחו לשנות אווירה, תחושה של נפח חלל או חוויית השימוש בחלל. הוא יכול להזמין אותנו להישאר במקום או לקרוא לנו ללכת ממנו.

תכנון ההארה (illumination) בבית עובר דרך הגבול הדק שבין אומנות לבין מדע. כאן גם טמון ההבדל בינו לבין תכנון תאורה (lighting). בעוד שזה האחרון דורש אך ורק ידע טכני בתחום גופי התאורה ואביזרי התאורה, הרי שתכנון הארה דורש ידע רב תחומי, החל בהבנה מדעית של השפעת גווני האור על האדם והמרחב, וכלה בידע תכנוני וחוש אומנותי.

על מנת לתכנן נכון את ההארה בחלל יש להתייחס לשלוש שכבות התאורה הבסיסיות:

תאורה היקפית- המדמה למעשה את האור הטבעי, ונועדה לספק הארה אחידה ומלאה בחלל כולו. תאורה היקפית נכונה היא זו אשר יוצרת את הרושם ואת התחושה הראשונית בחלל. היא זו שמזמינה אותנו או מרחיקה אותנו ממנו.

תאורת משימה- המכוונת לתת מענה פונקציונלי באזור ספציפי בחלל, בהתאם לייעודו. עליה לספק כמות ואיכות של אור המתאימות למשימה הנדרשת לביצוע באזור המסוים (כמו קריאה, בישול, משחק), בעודה משתלבת עם התאורה ההיקפית באופן הרמוני. על תאורת המשימה להיות מדויקת, יעילה ומועילה. בהיותה מתוכננת היטב יש בכוחה להגביר יצירתיות, פריון ותפקוד.

תאורת הדגש- מהווה את הרובד האמנותי של הארת החלל. מטרתה ליצור ולהדגיש בו נקודות עניין ולהפנות אליהן את תשומת הלב, להוסיף את "מגע הקסם", לגרות את רגשות השוהים בחלל ולעורר את "אפקט הוואו", תוך שהיא מבקשת ליצור חוויה אסתטית ומרוממת רוח.

כך למשל, בבואנו לתכנן את הארת המטבח, עלינו להתייחס ראשית לאווירה שאנו רוצים לחוות בו. בהיותו לב ליבו של הבית, עלינו ליצור במטבח אווירה נעימה וחמה מחד, ושוטפת, זורמת ומזמינה מאידך, תוך יצירת נקודות תוארה פונקציונליות, ממוקדת וחזקה יותר באזורי העבודה (כיריים, משטח עבודה). תכנון שכזה יטעין את המטבח באנרגיות של זרימה והתחדשות, ובוודאי יאפשר להכין אוכל טעים, מזין, בריא ומשמח יותר.

בחדר השינה, לעומת זאת, נרצה ליצור אווירה אינטימית ורגועה, אותה ניתן להשיג על ידי תאורה היקפית רכה וחמה, באמצעות גוון אור צהוב, בתאורה סמויה ולא ישירה, ואשר ניתנת לעמעום. במקביל, באזורים ה"שימושיים" יותר בחדר, כמו שידת איפור, שולחן כתיבה, תוארת קריאה ליד המיטה או ארון הבגדים, חשוב להוסיף תאורה ממוקדת, ישירה וחזקה, בגוון קר יותר (Daylight) אשר אינו "בולע" לתוכו צבעים אחרים.

כפי שניתן להבין, תכנון הארת הבית איננו מותרות. באמצעות תכנון נכון ומקצועי תגלו שניסים של אור יכולים לקרות בכל יום, בכל שעה, ולא רק בחנוכה.

אני כאן לרשותכם תמיד,

דינה ניר- מעצבת פנים

כבר מרגישים בבית 🏡

054-4216257


Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square